Zapad-stan d.o.o. kao Upravitelj zgradama, poziva sve vlasnike i suvlasnike u stambenim zgradama kojima upravljamo da pristupe postupku legalizacije lođa i balkona. Svi nelegalno sagrađeni objekti, rekonstruirani dijelovi postojećih objekata sagrađeni bez akta koji odobravaju građenje ili objekti koji nisu sagrađeni u skladu s tim aktom moraju predati zahtjev za legalizaciju do 30. lipnja 2013. sukladno Zakonu o postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama.
Za zatvaranje lođa i balkona moralo se i ranije pribaviti odobrenje. Onaj tko je to radio bez odobrenja, u slučaju inspekcijskog nadzora dobio je rješenje o uklanjanju i bio prijavljen sucu za prekršaje. Zakon o prostornom uređenju i gradnji propisivao je način legalizacije takvih zahvata. Taj je postupak bio složeniji i skuplji od postupka propisanog Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama. Što znači jedina promjena vezana za legalizaciju bespravno zatvorenih lođa i balkona je ta da se danas to može učiniti jednostavnije i jeftinije.”
Zatvaranjem balkona, lođa itd. utječe se na lokacijske uvjete. Gabariti stana više nisu kakvi su planirani projektom na temelju kojega je izdano odobrenje, tj. kvadratura stana u pravilu se ovim zahvatima povećava, te je stoga prije pristupanja zahvatu zatvaranja balkona i lođa potrebno pribaviti izmjenu i dopunu odobrenje, a ako su već izgrađeni potrebno ih je legalizirati,u Ministarstvu graditeljstva kažu i pozivaju sve koji su bez odobrenja učinili ove preinake na svojoj nekretnini da iskoriste pogodnosti koje im daje Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama i legaliziraju stanje.
Lođa se, nažalost, bez obzira na svoju veličinu, ako se nalazi u zgradi površine veće od 400 m2, mora u tehničkoj dokumentaciji obrađivati kao složeni objekt. Treba se uključiti statičar, osim toga u dokumentaciji se mora obraditi i cijelo pročelje zgrade . Cijena izrade dokumentacije je sigurno manja ako se suvlasnici dogovore sa susjedima koji su također izveli prenamjenu lođe te zajedno angažirali arhitekta koji bi radio dokumentaciju za sve . Što se tiče olakšica na koje eventualno možete imati pravo, o njihovu se postojanju trebate informirati u nadležnom lokalnom upravnom tijelu – one nisu definirane zakonom nego ih jedinice lokalne samouprave određuju samostalno.
Živim u zgradi u stanu od 42,5 kvadrata.Stan se nalazi u prizemlju (blizina ulice).Iz tog razloga smo dali zatvoriti lođu na taj način što smo stavili stakla a da pri tome nismo dirali zidove ili produživali stambeni prostor.Lođa i dalje ima funkciju lođe ,jedino što je zatvorena staklima isključivo radi zaštite.Dali ipak to moram legalizirati,koliko bi to koštalo i opčenito što moram poduzeti? Hvala na odgovoru,
Poštovana,
Lođa odnosno balkon koji je ostakljen ili na neki drugi način zatvoren a da je pri tome zadržao funkciju balkona odnosno lođe ne ozakonjuje se.
Navedeni čin može biti u suprotnosti s konzervatorskim pravilima u slučaju da je zgrada pod zaštitom a može izazvati i spor radi zaštite autorskih prava projektanta fasade što se može procesuirati primjenom zakona koji reguliraju navedena dva područja. Lođa odnosno balkon koji su zatvaranjem izgubili prvobitnu funkciju, na kojima je djelomično ili u potpunosti uklonjen zid zgrade i izvršeni drugi zahvati radi promjene namjene podliježu obvezi ozakonjenja.