Za potrošača, glavne prednosti LED svjetiljke su jasne:
- one su energetski najučinkovitije
- mogu trajati duže od 20 godina
- odaju dobro svjetlo
- raznoliki dizajn
- svjetlo različitih boja
Od prvog rujna 2013. u Europskoj uniji se ne smiju više proizvoditi nikakve žarulje sa žarnom niti, čak niti one od 25 wati. Trgovine smiju još rasprodati postojeće zalihe.
Stručnjaci u Njemačkoj su testirali fluorescentne žarulje (takozvane štedne svjetiljke s plinom) i LED žarulje ( svjetlosne diode) . Štedne žarulje s fluorescentnim plinom troše manje energije nego žarulje sa žarnom niti, ali daju lošije svjetlo nego žarulje sa žarnom niti i LED žarulje , te trebaju neko vrijeme dok počnu svijetliti punom snagom. Problematično je i to što sadrže otrovnu živu. (U slučaju da se štedna žarulja s plinom razbije, stručnjaci preporučuju da se odmah otvore prozori i napusti prostorija, a krhotine pokupi tek nakon polusatnog zračenja, te da se te krhotine baci u specijalni otpad.)
Najbolje ocjene su dobile svjetlosne LED diode.
Odlikuju se velikom potrošnjom električne energije (samo pet posto utrošene električne energije žarulja pretvara u svjetlo, dok se kroz zagrijavanje gubi 95% energije) , kratkim životnim vijekom od svega 1000 sati, a postoji velika vjerojatnost da će zakazati ukoliko se često pale i gase ( stubišna rasvjeta i stubišni automati u stambenim zgradama).